A begyújtást pontosan végezzük
Kezdjük a begyújtást a gyújtókéményben: rakjuk tele és úgy gyújtsuk be.
Hagyjunk neki időt, hogy rendesen égjen, teljesen átizzon minden brikettdarab. Gyakori hiba, hogy itt kapkodnak és a félig begyulladt brikettet öntik ki a grillbe, abban reménykedve, hogy a „többi úgyis begyullad magától”. Ezzel azt érjük el, hogy egyenetlen lesz a hő és megnehezíti a grillezést, akár ki is aludhat a tüzünk.
Érzéssel csináljuk a barbecuet, ez a sütés első lépése.
Ha direkt grillezünk, vagyis közvetlenül a parázs hője felett sütünk, akkor a sütőrács, vagy a nyárs magasságával tudjuk legegyszerűbben szabályozni a hőt, illetve a levegőellátással. minél több levegőt kap a parázs, annál magasabb hőfokot ad le egy ideig, de aztán gyorsabban is ég el.
A barbecue sütő, vagy grill fedelét tartsuk épp ezért amennyire csak lehet lezárva, így a hő bent marad és a sütés is egyenletesebb lesz.
Általános tipp a levegőztetéshez:
A parázs alatti nyílások legyenek nyitva, innen jön be a levegő. A felső kéményt (levegőztető nyílásokat) ha teljesen nyitva tartjuk, magasabb lesz a hőmérséklet, mivel a meleg levegő felszáll. A sütő alulról szívja be a hideg levegőt, ami élteti a parazsat, a levegő folyamatos mozgásban van. Ha fedelet jól zárva tartjuk, akkor a meleg levegő áramlik a sülő hús körül, ezzel egyenletessé teszi a sütést, ez a barbecue alapja. Ha a hőfokot csökkenteni kell, akkor a kéményt csukjuk be egy kicsit, vagy akár félig is. De figyeljünk arra, hogy ne teljesen zárjuk le, maradjon egy kicsi a levegőnek.
Ügyeljünk a hamura
Az alsó szellőzőnyílást eltömítheti a hamu és ha nem kap elég levegőt a tűz, el fog aludni. Ezt megelőzendő a hamut seperjük ki kb. félóránként és ürítsük ki a hamusdobozt. Vigyázzunk vele, mert a hamu még meleg lehet, mindenképp fémvödörbe öntsük. (Egyébként a tiszta fahamu, brikett hamu kiváló komposztadalék a magas káliumtartalma miatt, ha teljesen kihűlt, a komposztálóba vigyük ki.)
A faszén égési ideje, hőszabályozása
A faszén fajtájától, a nedvességtartalmától is függ, minden tűz egyedi. A faszén egyenetlen darabokból áll, így az égése sem olyan egyenletes, mint a briketté. Hosszan tartó egyenletes hőmérséklethez, nagyobb húsok barbecue sütéséhez a brikett szerintünk alkalmasabb. Azt is mondhatnánk, hogy aki kezdő a barbecue sütésben, mindenképp brikettel kezdjen.
Általánosságban elmondható, hogy az izzó parázs magától 20-30 percen belül kb. 38 celsius fokot veszít a hőmérsékletéből. A faszén gyorsabban ég és gyorsabban kell rátenni a tűzre, több figyelmet igényel, mit a brikett. A faszenet kissé szétterítve a hőmérséklet csökkenése gyorsabb lesz. Ha a nagyobb faszén darabokat szétaprózzuk, az is csökkenti a hőmérsékletet. Ha a parazsat összekotorjuk, akkor emelhetjük a hőmérsékletet.
Frissen izzó tüzelőanyag hozzáadása emeli a hőfokot
A grillre a gyújtókéményben átizzított tüzelőanyagot tegyük fel. Elég ekkor már csak negyedig, vagy félig tölteni a gyújtókéményt. Gondoljunk erre időben, tehát számoljunk azzal az idővel, ami alatt beizzik a friss tüzelőnk. Ha hideg tüzelőt öntünk rá, akkor a hőmérséklet értelemszerűen csökken, míg be nem gyullad az új.
A barbecue, a kerti sütés, grillezés mindig nagy élmény, minden alkalommal tanulunk, tapasztalunk valamit, nem lehet kétszer pont ugyanúgy csinálni. Próbálkozzon bátran!