Ma már a grillezés egyik sztárja a gömbgrill. Története 1952-ig nyúlik vissza, amikor a gömbgrill atyja, az amerikai George Stephen, a saját elbeszélése szerint sokat bosszankodott, hogy a lecsöpögő zsír minduntalan begyulladt a faszénen, és hogy a legkisebb esőben is fedél alá kellett vinni a grillt. Akkortájt az Egyesült Államokban a szabadban álló, falazott grill volt általános – a gömbgrill bevezetése után azonban gyorsan feledésbe merült.
A gömbgrill formája mindmáig emlékeztet a tengeren úszó bójára. Alsó felében van a rostély és a szén, a fölső pedig fedélként szolgál. A faszén egy tálcában foglal helyet, és alulról egy kis kürtőn át kap friss levegőt. Verhetetlen előnye a gömbgrillnek, hogy a fedél jóvoltából alkalmas indirekt grillezésre is. Ilyenkor nem közvetlenül a hús alatt helyezkedik el a faszén, hanem jobbra és balra tőle.
A gömbgrill működési elve
A gömbgrill két félgömbből áll. Az alsóba lehet tenni a faszenet, amely azonban nem érintkezik a félgömb fenekével, hanem rácsos tálcán terül el, néhány centiméterrel feljebb. Szellemesen kitalált szellőzőrendszerrel lehet szabályozni az oxigénellátást, és ezen keresztül az izzás időtartamát és hőhatását. A gömb alján több lyuk van, és ezeket lehet igény szerint nyitni vagy csukni.
A grill alsó felében van a grillező rostély. Típustól és árfekvéstől függően ez lehet állítható magasságú is. A felső gömbfélnek is van szellőzőrendszere és fogantyúja, amellyel leemelhető a fedél.
A gömbgrilles grillezés előnyei
Teljesen zárt fedél alatt különösképp kíméletesen puhul a hús a környezeti hő hatására. A hús fölösleges zsírtartalma egy edénybe csöpög, amely középen helyezkedik el. Ha ezt sörrel vagy vízzel töltik meg, akkor a légnedvesség hatására nagyon szaftos és zamatos lesz a hús. Gömbgrillben gond nélkül lehet elkészíteni akár három kiló marhahúst, egy egész pulykát vagy kakast.